Zespół

Anna Jarota    (ajarota@ajafr.com) 

Anna urodziła się w Polsce i tu też zdobyła dyplom z filologii angielskiej i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim. Po studiach wyjechała do Paryża i tam, po nostryfikacji dyplomu z psychologii na Sorbonie, pracowała jako księgarz, co zupełnie odmieniło jej plany na przyszłość: pochłonęła ją branża wydawnicza. Przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała jako agent w Andrew Nurnberg Associates, a następnie jako szefowa działu praw w XO Editions. Po powrocie do Paryża w 2008 roku założyła własną agencję, a w 2014 postanowiła rozszerzyć działalność na Polskę, otwierając biuro warszawskie.


Izabela Cupiał (iza@ajapl.com)

Iza ukończyła amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim (M.A. Advanced). Z branżą wydawniczną związana od ponad siedmiu lat. Współpracowała z Grupą Wydawniczą Foksal, Czarnym, Agorą i Filtrami. Zanim dołączyla do AJA jako agent litearacki w 2022 roku, w poprzednich latach pełniła funckję redaktorki prozy zagranicznej w wydawnictwie Prószyńskim, gdzie odpowiadała m.in za Stephena Kinga czy Johna Steinbecka. Wprowadziła na nasz rynek wielu autorów m.in.: Ta Nehisi-Coatesa, Jannette McCurdy, Coco Mellors, Rachel Yoder, Marilynne Robinson, Lydię Yuknavitch, Kevina Wilsona, Sarah M.Broom, Britt Bennett („The Vanishing Half”), Tracey Lange czy Lisę Taddeo („Animal”). Iza z nieskrywaną pasją specjalizuje się w prozie literackiej i upmarketowej oraz non-fiction (reportaże! eseje!). Przyznaje jednak, że najlepiej pracuje się jej przy dobrej komercji. Po godzinach nałogowo pływa, biega na koncerty i festiwale literackie oraz marzy o kolejnej podróży do NY.


Ada Brzostek    (ada@ajapl.com)

Ada ukończyła filologię polską ze specjalnością edytorską na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podczas studiów pracowała w Księgarni im. K.K. Baczyńskiego w Warszawie oraz jako korektorka. Od lat aktywnie uczestniczyła w literackim życiu Warszawy – organizowała wiele spotkań autorskich, była wolontariuszką Warszawskich Targów Książki i Imienin Jana Kochanowskiego. Od zawsze była molem książkowym, zaczytuje się w literaturze feministycznej i fantastyce. Chętnie sięga po komiksy. Prywatnie pasjonuje się fotografią i grafiką wydawniczą. Do AJA Warsaw dołączyła w 2023 roku jako asystentka agentki literackiej.


Ksenia Melnyk    (ksenia@ajapl.com)

Ksenia jest absolwentką Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie największym jej zainteresowaniem była komparatystyka – ze względu na ukraińskie pochodzenie świetnie posługuje się językiem ukraińskim oraz pasjonuje się literaturą państw słowiańskojęzycznych.  Przez wiele lat była dydaktykiem języka polskiego jako obcego, posiada doświadczenie również w pracy w księgarni i tłumaczeniach. Inni mówią o niej, że jest snobką literacką, ale sama sięga po prostu po dobre książki. Do AJA Warsaw dołączyła w 2023 roku, jako asystentka agentki literackiej.


Julia Maj

Julia jest studentką ostatniego roku prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, lecz wcześniej ukończyła już studia z produkcji filmowej w Łódzkiej Szkole Filmowej. Zamiłowanie do prawa autorskiego rozwijała w Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H.Grocjusza. Pracowała w dziale prawnym agencji reklamowej oraz agencjach aktorskich. Do AJA dołączyła w 2022 roku i zajmuje się tworzeniem umów oraz koordynowaniem ich obiegu, a także bieżącą pomocą prawną. Czyta głównie reportaże i polską literaturę piękną. W wolnych chwilach trenuje crossfit i chodzi po górach.


Małgorzata Kopeć

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie zdobywała w produkcji festiwali oraz jako koordynatorka projektów w branży filmowej. Do zespołu AJA dołączyła w maju 2023 roku jako asystentka ds. rozliczeń.


Adriana Mleczak

Adriana ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała jako menedżerka projektów i sekretarz redakcji w Wydawnictwie Poznańskim i Virtualo. Ada jest wybrednym molem książkowym. Na stosiku aktualnie czytanych książek zawsze ma co najmniej dziesięć pozycji. Najbardziej lubi czytać literaturę faktu i skandynawskie powieści. Po pracy szuka równowagi na macie do jogi. Do AJA dołączyła w marcu 2022 roku jako specjalistka do spraw administracyjnych.